Indonézska kuchyňa alebo ako chutí Jáva a Bali
Indonézska kuchyňa alebo ako chutí Jáva a Bali
Indonézia je krásnou a rozmanitou krajinou a vďaka jej ostrovom je nevyčerpateľným miestom, kde sa môžete neustále vracať a objavovať. Okrem pamiatok, chrámov, sopiek, pláží či iných krásnych vecí je Indonézia aj miestom, kde objavíte mimoriadne zaujímavé chute. Bali a Jáva patria spoločne medzi najnavštevovanejšie oblasti a tak sme sa sem vybrali aj my, preskúmať aké jedlá sa tu ukrývajú. Ak sa chystáte týmto smerom, nechajte sa inšpirovať!
Rozmanitosť indonézskej kuchyne sa tvorila stáročia. Svoje jedlá mali pôvodní obyvatelia ostrovov, svoje priniesli Európania, ktorí sem prichádzali za korením a exotickými komoditami a svojou štipkou prispeli aj národy, ktoré na indonézske ostrovy prichádzali obchodovať od Malajcov, Indov až po Číňanov. Dnes sa vám pri ceste za indonézskym jedlom otvorí tajná komnata chutí, ktorej tu veľmi ľahko podľahnete. Je tu všetko. Ak milujete mäso, nájdete tu plejádu mäsových jedál, ak zeleninu, hladní nebudete. My sme sa do Indonézie vybrali nielen spoznávať, ale aj ochutnávať a môžeme úprimne povedať, že sme z krajiny odišli maximálne spokojní. Krajina ponúka desiatky jedál a to sme tu obsiahli len Jávu a Bali, čiže len malé percento z indonézskej kuchyne.
V Indonézii v roku 2018 vyhlásili 5 národných jedál, ktoré dnes tvoria kostru indonézskej kuchyne a tak ju môžete brať ako bernú mincu s tým, aké jedlá si vyberte na začiatku. V tejto pätici nájdete polievku Soto (my uvádzame jej verziu Soto Ayam), Nasi Goreng (teda perfektné ryžové jedlo), Gado Gado (zeleninový šalát s arašidmi), Satay (grilované kúsky mäsa na drevenom uhlí s omáčkou) alebo zaujímavý Rendang (mäso v hustej kokosovej omáčke, ktoré neuvádzame, pretože je pôvodne zo Sumatry). Indonézia však ponúka o mnoho viac, než len týchto 5 jedál a preto sme pre vás pripravili tento článok. Čo ešte môžete v tejto krajine ochutnať?
Čo všetko môžete na Jáve či na Bali ochutnať?
Polievky
Bakso
Medzi najtradičnejšie polievky a streetfood jedlá v Indonézii patrí známa polievka Bakso. V Jakarte sme si na Bakso zašli do podniku Bakso A Kiaw 99 a objednali si dve rozdielne porcie. Bakso je vždy rovnakou polievkou, ide o chutný mäsový vývar s guľôčkami (napr. hovädzími), ktorý si dotvoríte rezancami. Jednu verziu sme si zvolili Bakso Mie s vaječnými rezancami a druhou variantou je Bakso s ryžovými rezancami. Na rezance si vysypeme čerstvý petržlen či koriander, mäsové guľky, opraženú cibuľku, jemne podlejeme vývarom a ochutnávame. Vôbec to nie je zlá polievka, práve naopak a verte, že sa s ňou určite stretnete hneď niekoľko krát. Perlička? Bakso bola obľúbenou polievkou aj Baracka Obamu v časoch, kedy vyrastal v Jakarte.
Soto Ayam
Ak je Bakso medzi indonézskymi polievkami číslo 1, tak potom sa o slovo hlási polievka zvaná Soto. Väčšinou ide o klasický, veľmi kvalitný slepačí vývar, do ktorého sa pridajú rezance (hrubšie alebo tenšie) a rôzne druhy zeleniny. Najobľúbenejšou verziou polievky Soto, je verzia s kuracím mäsom, teda Soto Ayam a podľa mnohých je to TOP polievka celej krajiny. Svoje typické, žlté zafarbenie dostáva Soto vďaka kurkume. Najlepšie si Soto Ayam vychutnáte v pouličných warungoch, ktoré stretnete v Indonézii na každom kroku. Na jednu porciu si pripravte cca 15 000 – 20 000 rupií.
Mie Kuah
Polievka Mie Kuah sa na prvý pohľad veľmi nelíši od Soto Ayamu, ale nás zaujala a veľmi nám chutila, preto sme si povedali, že svoje miesto bude mať aj tu. Mie Kuah predstavuje polievku s vaječnými rezancami a okrem klasického vývaru sa do nej pridáva aj kúsok omáčky, ktorú vyrábajú z kreviet, šalotky, citrónovej trávy a galangalu. Ešte štipka kafirových lístkov a palmový cukor. Mie Kuah sa napokon dotvorí zeleninou, opečenou šalotkou a pre chuť sa pridá aj vajce.
Hlavné jedlá
Nasi Bakar (Ayam Sambal Matah)
Nasi Bakar je jedlo, ktoré možno nenájdete úplne všade, ale ak na neho natrafíte, určite ho ochutnajte. V podstate ide o ryžu zabalenú do banánového listu. Ten sa napokon položí na gril nad rozpálené uhlíky na niekoľko minút, čo dodá ryži špecifickú zaúdenú príchuť. Chutí to veľmi dobre a zaujímavo. Väčšinou sa Nasi Bakar perfektne dopĺňa s pečeným kuracím mäsom a pikantnou sambal omáčkou. Ak nechcete hľadať, rovno si ho choďte vychutnať do podniku, ktorý je súčasťou hotela Citi M Hotel Gambir v Jakarte.
Kerak Telor
Chcete ochutnať streetfood s príbehom, ktorý v sebe ukrýva históriu jávskej Jakarty? Kerak Telor poznali ešte v koloniálnych dobách, kedy sa Jakarta volala Batavia a v starom meste sa hovorilo po holandsky. Počas koloniálneho obdobia sa toto jedlo dostávalo medzi najvyššie kruhy koloniálnej smotánky, ktorá si ho užívala na svojich party či stretnutiach. Po páde kolonializmu sa Kerak Telor akosi vytratil a z palácov sa dostal na ulice z ktorých vraj pomaličky mizol. Dnes ho našťastie v Jakarte stále nájdete, ale už nie je tak bežné ako kedysi. Nám sa ho podarilo ochutnať na nádvorí múzea v starej koloniálnej radnici v centre starého mesta. Na prípravu Kerak Telor treba rozpáliť uhlíky, položiť na ne špeciálny wok a hodiť naň ryžu. Neskôr sa pridá strúhaný kokos a vajce (kačacie alebo slepačie) a všetko sa premieša tak, aby to pripomínalo palacinku. Tá sa musí o wok pripiecť, aby sa dala otočiť dole hlavou, bez toho, že sa z woku vyšmykla. Napokon sa ozdobí opraženou šalotkou a podáva sa. Jeden kus stojí cca 20 000 INR (cca 1,30 €). Tento streetfood sa jednoznačne vydaril!
Nasi Goreng
Nasi Goreng patrí k najtradičnejším a najbežnejším jedlám celej Indonézie. Nielen to, on patrí aj k najchutnejším jedlám celej krajiny a nájdete ho takmer všade, kam sa pohnete. Nasi Goreng znamená v preklade „pražená ryža“. Opraží sa na troške oleja, pridá sa sladká sójová omáčka (kecap), šalotky, cesnak, tamarind aj čili. Táto zmes sa typicky pomieša s kuracím mäsom alebo morskými plodmi a podáva sa najčastejšie s volským okom a krevetovými krekrami. Toto jedlo vzniklo kvôli tomu, aby sa zabránilo plytvaniu, keďže ryža z predchádzajúceho dňa sa takýmto spôsobom dala rýchlo a kvalitne zužitkovať. Perlička na záver. Toto jedlo si získalo popularitu po 2.svetovej vojne, keďže názov Nasi Goreng pripomínal slovné spojenie „Nazi Goreng“ a ľudia takto oslavovali fakt, že sa po vojne nacisti smažili v pekle. Ochutnali sme niekoľko rôznych druhov Nasi Goreng na viacerých miestach Indonézie a takmer vždy chutili o trošku inak. Vždy išlo o perfektné jedlo, líšiace sa v detailoch, no chuť zostávala skvelá. Je to jedlo na ktorom si môžete pochutiť kdekoľvek a kedykoľvek na neho natrafíte.
Tahu Goreng
Tahu Goreng alebo teda, smažené tofu je zaujímavým, vegetariánskym jedlom v pouličných warungoch (no nielen v nich). Do Indonézie ho pôvodne priniesla čínska komunita a uchytil sa na toľko, že dnes patrí k veľmi obľúbeným pochúťkam. Ak poznáte len chuť nášho slovenského tofu, budete príjemne prekvapení, pretože táto chuť je niekoľko násobne lepšia. Podáva sa s omáčkou zo šalotiek, cesnaku, čili a môžete natrafiť aj na sójovú omáčku, tamarind či pastu z kreviet.
Gudeg
Pre centrálnu Jávu a mesto Yogyakartu je jedno z najtypickejších jedál Gudeg. Jeho názov toho veľa na prvé počutie neprezradí. Mnohí si ho dávajú na raňajky priamo na ulici vo warungu u a tak sme sa pridali k nim. Sadli sme si na plastové stoličky a na banánový list nám pani nabrala zo všetkých pripravených nádobiek. O chvíľku máme pred sebou hotový Gudeg. Vo svojej podstate ide o dusený jackfruit, ktorý sme dosiaľ jedli len sladký ako ovocie, prípadne vyprážaný na Borneu ako dezert. Teraz ho stretávame v takejto reinkarnácii a treba povedať, že bol veľmi zaujímavý. K jackfruitu sme dostali kúsok kuracieho mäsa, akési zvláštne sladké želé, fazuľky, zeleninu, pikantný sambal a napokon tmavé vajce. K tomu všetkému sa podáva aj ryža, ktorá nesmie chýbať takmer v žiadnom jedle. Bolo to netradičné jedlo a klamali by sme, ak by sme povedali, že sme nič lepšie nejedli. Sme však radi, že sme to ochutnali. Za takúto porciu sme zaplatili 30 000 IDR (vo warungu Bakmi Ketandan), teda necelé 2 €. Ak radi ochutnávate netradičné jedlá, tak Gudeg určite skúste!
Opekané rezance (Fried noodles)
Ak vás prepadne neočakávaný hlad počas cesty po Indonézii, prvá pomoc je vždy nablízku. Opekané rezance na milión rôznych spôsobov majú v ponuke naozaj všade, či už v pouličnom stánku alebo luxusnej reštaurácii. Ich história siaha až do Číny, odkiaľ ich, ako mnoho iných jedál, priniesli čínski prisťahovalci.
Nájdete tu niekoľko základných druhov:
Mie Goreng (niekedy sú aj pod názvom “Mi Goreng”, prípadne “Bakmi Goreng”) sú žlté, okrúhle a dlhé rezance, podobné čínskym
Kwetiau Goreng – ploské a široké ryžové rezance. Práve tento typ rezancov sme si zamilovali najviac.
Bihun Goreng – tenučké ryžové rezance
Čo sa týka receptu, každý podnik má ten svoj, a preto máte pocit, že stále jete úplne iné jedlo. V princípe však v nich nájdete vždy opečenú zeleninu, mäso, morské plody alebo tofu podľa vlastného výberu a sú dochutené najčastejšie sójovou omáčkou. Tak ktoré budú tie vaše naj?
Gado Gado
Gado-Gado predstavuje jeden zo symbolov indonézskej kuchyne. Nájdete ho nielen v dobrých podnikoch, ale aj pouličných warungoch. Na Jáve ho poznajú aj pod menom Lotek a je to jedlo, ktorého podstatou je zelenina a arašidová omáčka. Gado Gado je mix “všetkého” a tak v ňom nájdete kúsky dusenej zeleniny od zemiakov cez fazuľky, fazuľové výhonky či špenát až po kúsky tofu a vajca. Na vrch sa naleje sladkastá, arašidová omáčka, ozdobí “čipsami” ako emping či krupuk a zaujímavé jedlo je na svete. Veľmi dobré Gado-Gado sme objavili v Yogyakarte na trhovisku Pasar Beringharjo, kde na vrchom poschodí nájdete podnik Bu Hadi. Skúste ho aj vy!
Ayam Betutu Asap / Goreng
Ďalším jedlom, kde hrá hlavnú úlohu kuracie mäso je jedlo zvané Ayam Betutu. Má niekoľko verzií a tak uvádzame len tie dve, ktoré sme ochutnali my. Skúsili sme “Ayam Betutu Asap” a “Ayam Betutu Goreng”. Pointou tohto jedla je práve zmes skvelých korenín zvaná Betutu, kde okrem korenín primiešate aj čili, kokos a cibuľku. Aj takéto detaily vedia príjemne osviežiť chuť jedla.
Terong Goreng
Možno to mnohých prekvapí, ale aj baklažán má svoje miesto v lokálnej kuchyni Indonézie. Nám najviac chutil Terong Goreng, kúsky baklažánov, ktoré sa fritujú a podávajú sa tak, že sa na ne priloží pikantný sambal. Ak milujete baklažány, tak toto jedlo si rovnako zamilujete.
Ote Ote
Ote Ote má nielen chytľavý názov, ale je aj pomerne obľúbený pre svoju jednoduchú prípravu. Základnými ingredienciami je múka a voda, ktorá sa premieša s koreninami či bylinkami a napokon sa do tejto zmesi ponoria kúsky zeleniny. Keď už je všetko hotové, treba to ponoriť do vriaceho oleja, aby ste zeleninu vypražili. Ote Ote je obľúbené napríklad na raňajky.
Babi Guling
Ak chcete na Bali ochutnať niečo zaujímavé, tak siahnite po grilovanom prasiatku zvanom Babi Guling. Indonézia je síce moslimská krajina a teda bravčové nie je mäso, ktoré by ste tu bežne našli, hinduistické Bali je výnimkou a práve Babi Guling sa často považuje za tradičné a veľmi obľúbené jedlo. Na tanieri či tácke vás pristanú lahodné, chutné kúsky mäsa zaliate v jemne pikantnej omáčke ozdobené chrumkavou kožou. Je to neskutočne dobré jedlo a tak sme ho neochutnávali len jeden deň. V Ubude, hneď oproti palácu nájdete podnik s názvom Warung Babi Guling Ibu Oka a práve tu nám nesmierne chutilo. Všetko bolo čerstvé, chutné a v príjemnej atmosfére. K tejto porcii sa priam núkal jeden orosený Bintang.
Sate / Satay
Satay sa teší popularite v celom priestore juhovýchodnej Ázie, ale v Indonézii ho milujú natoľko, že ho zaraďujú medzi svoje národné jedlá. Má veľké množstvo variácii a takmer každý región má svoj vlastný, tradičný recept. V podstate ide o veľmi jednoduché jedlo a našincovi môže pripomínať šašlík, pretože na prvý pohľad satay predstavuje kúsky mäsa (nemusí byť pravidlom) napichnuté na špajdli. Na satay sa používajú rôzne druhy mäsa, no medzi najpopulárnejšie patrí kuracie mäso, baranie, hovädzie, no nájdete tu verziu aj s rybami či dokonca tofu. Tradične sa na napichovanie používala kokosová palma, no dnes sa častejšie používajú špajdle z bambusu. Mäso sa ugriluje nad žeravými uhlíkmi a podáva sa s omáčkou, ktorá je kombináciou arašidovej a sójovej omáčky.
Ayam Bakar
Ayam Bakar nepatrí medzi najexotickejšie jedlá aké ochutnáte, pretože vo svojej podstate ide o pečené kura. Nedajte sa však odradiť jednoduchým názvom! Vďaka dokonalej marináde totiž toto jedlo nadobudne úplne iný rozmer ako pečené kura, ktoré poznáme z našich končín. Marinádu pripravujú z šalotky, cesnaku, čili, koriandru, tamarindovej šťavy, kurkumy v ktorej sa kura najprv jemne povarí a následne sa táto marináda spoločne so sójovou omáčkou a kokosovým olejom aplikuje na mäso aj počas pomalého grilovania.
Cap Cay
Medzi zaujímavé jedlá na ktoré sme v Indonézii natrafili je jedlo zvané Cap Cay. Jeho pôvod by sme mohli hľadať v Číne a v podstate ide o rôzne druhy zeleniny, ktoré sa spoločne pripravia vo woku, pridá sa k nim sójová omáčka, čínsky ocot, ustricová omáčka a napokon škrob a ak nechcete čisto vegetariánsku verziu, dostanete do svojej porcie aj kúsky kuracieho mäsa. Na prvé ochutnanie sa celkom podobal na thajské jedlo Rad Na, len tu samozrejme chýbali široké rezance.
Fu Yung Hay
Názov jedla Fu Yung Hay vás vezme skôr do Číny než do Indonézie, ale nedajte sa zmiasť, pretože ide o obľúbené jedlo aj na Jáve alebo na Bali. Do krajiny si ho priniesli čínski imigranti a zapustilo tu korene (podobne ako Cap Cay), tak sa teší svojej popularite. Jedná sa o omeletu z vajec do ktorej sa pridávajú rôzne druhy zeleniny, napríklad jarná cibuľka, kapusta, hrášok alebo hríby, prípadne exotickejšie ingrediencie ako fazuľové či bambusové výhonky. Keď je omeleta hotová, potrie sa skvelou sladko-kyslou omáčkou, no niekedy môže byť aj príjemne pikantná.
Murtabak
Murtabak má svoj pôvod v Indii alebo ak chceme na indickom subkontinente, no svoje miesto našiel aj v JV Ázii a tiež na Jáve aj Bali. Je to niečo ako fúzia omelety a tenkých chlebových placiek, ktoré sa na rozpálenej platni spoja do jedného celku. Placka tvorí obal a omeleta premiešaná so zeleninou alebo kúskami mäsa sa pripravia vo vnútri za výdatnej podpory vriaceho oleja. Nám murtabak chutil na ulici zo stánkov. Je to ťažké jedlo, ale veľmi chutné.
Sladkosti
Kue Ape
U nás si Kue Ape zaslúži prvé miesto, pretože spomedzi všetkých sladkých vecí na Jáve a Bali, ktoré sme ochutnali nám práve tieto palacinky chutili najviac. Predstavte si klasickú palacinku. Máte? Teraz do nej pridajte kokosové mlieko a pandánove lístky vďaka ktorým sa sfarbí do zelenej farby. Takéto cesto sa naleje na špeciálny, malý wok. Jeho tvar zaručí to, že je palacinka po krajoch chrumkavá a v strede trošku hrubšia a vláčna. Ochutnávajte ich na ulici (vždy keď ich uvidíte!) a za jeden kus sme často zaplatili len 1500 IDR (0,10 €).
Kue Pancong
Kue Pancong sa síce považuje za indonézsky dezert, no pre nás bol jemným sklamaním, pretože keď sme videli koláčiky v kombinácii s kokosom, tak sme po nich hneď siahli. Okrem ryžovej múky, vajec, cukru a kokosu sa však do nich pridáva aj soľ a tak sú skôr slané, než sladké. Presne to bolo pre nás zradou, keďže sme sa tešili na príjemné, sladké, kokosové chute. Kue Pacong je obľúbený dezert ulíc Jakarty, tak sa pozerajte na predavačov a ochutnajte. Možno vám budú chutiť viac, než nám. Najlepšie sú teplé, priamo pripravené pred vami. Za porciu na ulici zaplatíte cca 5 000 IDR.
Pisang Goreng
Pri tejto chuťovke si človek povzdychne, že prečo všetky tieto skvelé veci musia byť nezdravé. Pisang Goreng predstavuje vyprážané banány v cestíčku. Sú tak dobré, že ako náhle si dáte jeden, máte chuť na ďalší a perfektne sa tieto banány dopĺňajú ku káve alebo k čaju. Niekedy ich nájdete v celku, rozkrojené na polovicu a obalené v cestíčku, inokedy zase nakrájané na kolieska alebo dokonca objavíte banán narezaný po bokoch, ktorý sa roztvorí ako vejár. Na ulici dostanete Pisang Goreng vo veľmi jednoduchej forme, no ak si sadnete do reštaurácie či kaviarne, môžete ho ochutnať aj v obľúbenej lokálnej verzii s čokoládou a syrom.
Kue Leker
Obľúbeným a sladkým streetfoodom je tenučká, chrumkavá palacinka Kue Leker. Môže byť prázdna alebo naplnená banánmi, čokoládou či inými sladkými ingredienciami. Zvyčajne je preložená na polovicu, alebo ju dokonca nájdete aj poprekladanú na štvrtiny. Kto vie odkiaľ pochádza jej názov, pretože “lekker” v holandčine znamená “chutný” a tak ju možno poznali aj Holanďania v ére svojho indonézskeho kolonializmu. Ak chcete mať istotu, nájdete ich napríklad v Yogyakarte hneď vedľa trhoviska Pasar Beringharjo. Za jeden kus zaplatíte cca 5000 IDR (cca 0,30 €)
Jaje Laklak
Predstavujú malé ryžové koláčiky so strúhaným kokosom, ktoré nenájdete úplne všade, no ak na ne natrafíte, určite si dajte povedať. Vyrábajú sa z ryžovej múky v špeciálnej panvici vďaka ktorej získajú okrúhly tvar. Vo finále sa na dá aj hnedý cukor. My sme naše Jaje Laklak ochutnali v chrámovom komplexe Gunung Kawi na Bali neďaleko vodopádu. Za porciu ako vidíte na fotke zaplatíte cca 10 000 IDR.
Klepon
Medzi typické chuťovky tu na Bali (ale aj na Jáve) patria koláčiky Klepon. Sú to malé guľôčky, ktoré vyrábajú z lepkavej ryže do ktorej napustia sladučký, kokosový cukor. Všetko sa napokon posype kokosom a môžete sa do toho pustiť. Dáte si Klepon do úst, zahryznete a ústami sa rozleje sladká chuť cukru. Nájdete ho na mnohých miesta, my sme tento náš ochutnali pri chráme Tanah Lot u dvoch babičiek, ktoré ho predávali na prístupovej cestičke k chrámovému komplexu.
Bakpia Pathok
Radi ochutnávate sladkosti a ocitli ste sa v meste Yogyakarta? Potom tu skôr či neskôr natrafíte na miestne koláčiky Bakpia Pathok. Svoj pôvod majú v Číne, no slovíčko Pathok v ich názve odkazuje na časť mesta, kde sa zrodili do svojej populárnej podoby. Ide o malé koláčiky, ktoré sú plnené tradične fazuľovou náplňou, ale dnes ich nájdete v mnohých variáciách a tak si ich viete vychutnať plnené čokoládou, ovocnými náplňami či dokonca durianom. Ochutnali sme, nedojedli sme, takže o odporúčaní to nie je, ale ako skúsenosť sa oplatí.
Nápoje
CAFE BATAVIA (JAKARTA)
Ak milujete staré podniky, reštaurácie, kaviarničky či čajovne s dušou alebo príbehom, tak potom vedzte, že v Jakarte sa jednoducho musíte zastaviť v slávnom podniku menom Cafe Batavia. Leží na hlavnom námestí a patrí k ikonám hlavného mesta. Kaviareň sa na svojom mieste objavila už v roku 1834 a dodnes teší svojich hostí. Je plná krásnych, koloniálnych detailov, tíkového dreva, portrétov slávnych ľudí, ktorí sa tu zastavili a z druhého poschodia zo salóniku je krásny výhľad na námestie s holandskou radnicou. Na stene nájdete aj portrét Winstona Churchilla či kráľovnej Viktórie a miestny bar patrí medzi najlepšie v meste. Cafe Batavia je skvelým miestom na to, aby ste tu mohli ochutnať tradičné indonézske nápoje z Jávy alebo okolia.
Prvým je Bandrek so sladkou príchuťou v ktorom bolo cítiť niekoľko korenín (ktoré sa nám podobali na koreniny v indickom masala čaji). Druhým je Bajigur s kokosovým mliekom a palmovým cukrom. Do tretice sme ochutnali tradičný, jávsky nápoj Temulawak z byliniek a jávskeho zázvoru. Ani by sme nevedeli, ktorý je lepší. Rozhodne toto miesto odporúčame, ak sa v Jakarte zastavíte!
TEH BERAS (Ryžový čaj)
Čaj s ryžou? Ak navštívite ryžové políčka Jatiluwih na ostrove Bali, tak ho tu určite nájdete a skúste ho ochutnať ako niečo, čo ste pred tým ešte zrejme nikdy nemali. Na jeho prípravu sa vezme červená ryža, zaleje sa vriacou vodou a nechá sa to lúhovať. Má zvláštnu chuť (akoby ste lúhovali bylinky) a ryžu po vypití čaju môžete pokojne zjesť.
KÁVA na BALI
Vždy si radšej vychutnáme čaj, než kávu, ale byť na Bali a nedať si aspoň na ochutnávku by bolo zvláštne. Samozrejme kávu nájdete aj na Jáve a celej Indonézii, ale s ostrovom Bali sa káva akosi viac spája, než s inými končinami. Zaujímavosťou je, že kávu na mnohé indonézske ostrovy priniesli Holanďania a sem na Bali prišla vďaka obchodníkom z Lomboku, ktorí si všimli kvalitnú pôdu a klímu na pestovanie. Začala sa pestovať Robusta, neskôr Arabica. Káva z Bali má trošku inú chuť ako tá na ktorú ste zvyknutí doma. Je jemne kyslejšia a môže byť aj jemne korenistá.
Tak čo, vybrali by ste si svoje jedlo? Neváhajte a vyberte sa do Indonézie!
Zdroj: https://www.streetfoodhunters.com/indonezska-kuchyna-ako-chuti-java-a-bali/